Atletism: România, locul 13 în proba feminină pe echipe la Mondialele de alergare montană

Echipa feminină a României s-a clasat pe locul 13 în proba de vertical uphill (7,1 km, cu 1.060 m diferenţă de nivel), miercuri, la Campionatele Citește mai departe Atletism: România, locul 13 în proba feminină pe echipe la Mondialele de alergare montană

Atletism: Rareş Toader, locul întâi în campionatul cluburilor din Spania la aruncarea greutăţii (20,67 m)

Atletul român Rareş Toader a câştigat concursul de aruncarea greutăţii (20,67 m) din cadrul Ligii Joma, ultima etapă a campionatului spaniol al cluburilor la masculin, Citește mai departe Atletism: Rareş Toader, locul întâi în campionatul cluburilor din Spania la aruncarea greutăţii (20,67 m)

Atletism: România a cucerit opt medalii la Campionatele Balcanice de alergare montană de la Câmpulung Moldovenesc

România a cucerit 8 medalii, 3 de aur, 2 de argint şi 3 de bronz, la cea de-a XIV-a ediţie a Campionatelor Balcanice de alergare Citește mai departe Atletism: România a cucerit opt medalii la Campionatele Balcanice de alergare montană de la Câmpulung Moldovenesc

Atletism: România a cucerit cinci medalii la Campionatele Balcanice de marş

Sportivii români au cucerit cinci medalii, una de argint şi patru de bronz, pe 27 martie 2021, la Campionatele Balcanice de marş, desfăşurate în localitatea Citește mai departe Atletism: România a cucerit cinci medalii la Campionatele Balcanice de marş

Multipla campioană la atletism Gabriela Szabo, prima campioană olimpică la semifond din atletismul românesc

Multipla campioană la atletism Gabriela Szabo s-a născut la 14 noiembrie 1975, la Bistriţa. A absolvit Universitatea de Sport şi Educaţie Fizică „Babeş-Bolyai” din Cluj-Napoca. Citește mai departe Multipla campioană la atletism Gabriela Szabo, prima campioană olimpică la semifond din atletismul românesc

Atletism: România, primul loc în clasamentul pe medalii la Campionatele Balcanice indoor

România a ocupat primul loc în clasamentul pe medalii la Campionatele Balcanice de atletism indoor pentru seniori, desfăşurate sâmbătă la Istanbul, cu 5 de aur, Citește mai departe Atletism: România, primul loc în clasamentul pe medalii la Campionatele Balcanice indoor

Atletism: România a cucerit 9 medalii la Campionatele Balcanice de juniori de la Istanbul

România a cucerit 9 medalii, duminică, la Campionatele Balcanice de atletism pentru juniori indoor de la Istanbul, dintre care 3 de aur, 2 de argint Citește mai departe Atletism: România a cucerit 9 medalii la Campionatele Balcanice de juniori de la Istanbul

Atletism: România a cucerit trei medalii la Europenele Under-23

Sportivii români au cucerit, sâmbătă, trei medalii la Campionatele Europene de atletism Under-23 de la Gaevle (Suedia), una de argint şi două de bronz, informeazã Citește mai departe Atletism: România a cucerit trei medalii la Europenele Under-23

Atletism: România a cucerit 14 medalii la Campionatele Balcanice pentru cadeţi

Delegaţia României a cucerit 14 medalii, 3 de aur, 6 de argint şi 5 de bronz, duminică, la Campionatele Balcanice de atletism pentru cadeţi de Citește mai departe Atletism: România a cucerit 14 medalii la Campionatele Balcanice pentru cadeţi

Atletism: România a cucerit cinci medalii de argint la Campionatele Balcanice de sală pentru juniori

România a cucerit doar cinci medalii de argint la ediţia a treia a Campionatelor Balcanice de atletism în sală rezervate juniorilor 1 (U20), desfăşurate duminică, Citește mai departe Atletism: România a cucerit cinci medalii de argint la Campionatele Balcanice de sală pentru juniori

Spania: Sportivii români au obținut 9 medalii la Alicante, în Campionatul European de alergare pe șosea

Campionatul European de alergare pe șosea rezervat atleților veterani s-a desfășurat în perioada 18-20 mai 2018, la Alicante (Spania), competiție la care au participat 1200 Citește mai departe Spania: Sportivii români au obținut 9 medalii la Alicante, în Campionatul European de alergare pe șosea

Atletism: Elena Andreea Panţuroiu, locul al doilea la triplusalt, în reuniunea de la Madrid

Atleta română Elena Andreea Panţuroiu a ocupat locul al doilea în proba de triplusalt, joi seara, la reuniunea de la Madrid, din circuitul IAAF World Citește mai departe Atletism: Elena Andreea Panţuroiu, locul al doilea la triplusalt, în reuniunea de la Madrid

Atletism: Alina Rotaru şi Andrei Gag, desemnaţi de FRA cei mai buni sportivi din 2017

Săritoarea în lungime Alina Rotaru, campioană mondială universitară, finalistă la Campionatele Mondiale de la Londra, şi aruncătorul de greutate Andrei Gag, bronz la Universiadă şi Citește mai departe Atletism: Alina Rotaru şi Andrei Gag, desemnaţi de FRA cei mai buni sportivi din 2017

România a obținut medalia de argint la Campionatele Europene de cros de la Samorin (Slovacia)

Echipa de senioare a României, alcătuită din Ancuța Bobocel, Roxana Bîrcă, Cristina Simion, Paula Todoran, Andreea Pîșcu și Claudia Prisecaru, a obținut o medalie de Citește mai departe România a obținut medalia de argint la Campionatele Europene de cros de la Samorin (Slovacia)

Atletism – Universiada de la Taipei: România a câștigat bronzul la ștafetă 4×400 m

Echipa României, formată din atletele Sanda Belgyan, Camelia Florina Gal, Anamaria Nesteriuc și Bianca Răzor, a cucerit medaliile de bronz în proba de ștafetă 4×400 Citește mai departe Atletism – Universiada de la Taipei: România a câștigat bronzul la ștafetă 4×400 m

Atletism: România a cucerit șase medalii de aur, în prima zi a Campionatelor Balcanice de juniori de la Pitești

România a cucerit șase medalii de aur, două de argint și șase de bronz, sâmbătă, în prima zi a Campionatelor Balcanice de atletism pentru juniori, Citește mai departe Atletism: România a cucerit șase medalii de aur, în prima zi a Campionatelor Balcanice de juniori de la Pitești

Atletism: Discobolul Alin Firfirică, medalie de aur la Cupa Europei de aruncări lungi (U23)

Atletul român Alin Firfirică a cucerit medalia de aur în proba de aruncarea discului la categoria Under 23, în cadrul Cupei Europei de aruncări lungi Citește mai departe Atletism: Discobolul Alin Firfirică, medalie de aur la Cupa Europei de aruncări lungi (U23)

Atletism: România, locul al doilea la Campionatele Balcanice de la Pitești

România a ocupat locul al doilea în clasamentul final pe puncte la Campionatele Balcanice de atletism, găzduite sâmbătă și duminică de Complexul Sportiv Nicolae Dobrin Citește mai departe Atletism: România, locul al doilea la Campionatele Balcanice de la Pitești