Buzău: Varza ”Licurişca” – medaliată cu aur după ce a fost ”reînviată” prin cercetări de arheologie genetică

Buzău: Varza ''Licurişca'' - medaliată cu aur după ce a fost ”reînviată" prin cercetări de arheologie genetică

Cercetătorii Băncii de Resurse Genetice Vegetale (BRGV) Buzău au fost medaliaţi cu aur în cadrul Salonului Inovării şi cercetării UGAL INVENT 2023, pentru performanţa de Citește mai departe Buzău: Varza ”Licurişca” – medaliată cu aur după ce a fost ”reînviată” prin cercetări de arheologie genetică

Mureş: Valentin Popa, medaliat cu argint la Jocurile INVICTUS de la Düsseldorf, între voluntarii Ştafetei Veteranilor

Maistrul militar Valentin Popa, medaliat cu argint la Jocurile INVICTUS desfăşurate la Düsseldorf, Germania, se află între voluntarii care aleargă pe traseul galben la cea Citește mai departe Mureş: Valentin Popa, medaliat cu argint la Jocurile INVICTUS de la Düsseldorf, între voluntarii Ştafetei Veteranilor

România – locul I pe medalii la Olimpiada Europeană de Informatică pentru Juniori

România - locul I pe medalii la Olimpiada Europeană de Informatică pentru Juniori

România a ocupat locul I pe medalii la Olimpiada Europeană de Informatică pentru Juniori, a anunţat Ministerul Educaţiei, informeazã AGERPRES. Potrivit sursei citate, la Kutaisi, Citește mai departe România – locul I pe medalii la Olimpiada Europeană de Informatică pentru Juniori

Haltere: Alexandra Alexe a cucerit trei medalii de argint la Europenele U23 de la Bucureşti

Sportiva română Alexandra Alexe a cucerit trei medalii de argint la cat. 87 kg, Under-23, la Campionatele Europene de haltere Under-20 şi Under-23 de la Citește mai departe Haltere: Alexandra Alexe a cucerit trei medalii de argint la Europenele U23 de la Bucureşti

Echipa României a avut cel mai bun rezultat din concurs la Olimpiada de Fizică a Uniunii Europene

Lotul României a obținut cele mai bune rezultate în istoria participării fizice/in situ la Olimpiada Europeană de Fizică/EUPhO: trei medalii de aur și două medalii de Citește mai departe Echipa României a avut cel mai bun rezultat din concurs la Olimpiada de Fizică a Uniunii Europene

Botoşani: Medalia ”Meritul Sanitar, clasa a III-a”, acordată de preşedintele Iohannis pompierului Iulian Rotariu

Botoşani: Medalia ''Meritul Sanitar, clasa a III-a'', acordată de preşedintele Iohannis pompierului Iulian Rotariu

Pompierul Iulian Rotariu de la Inspectoratul pentru Situaţii de Urgenţă (ISU) Botoşani, care a câştigat, la sfârşitul lunii ianuarie, ultra-maratonul „Nomad” din Laponia Finlandeză, a primit Citește mai departe Botoşani: Medalia ”Meritul Sanitar, clasa a III-a”, acordată de preşedintele Iohannis pompierului Iulian Rotariu

Canotaj: Cinci medalii de aur şi una de argint pentru România la Europenele de juniori

România a cucerit cinci medalii de aur şi una de argint, la Campionatele Europene de canotaj pentru juniori de la Munchen (Germania), informeazã AGERPRES. Mihaela-Cosmina Citește mai departe Canotaj: Cinci medalii de aur şi una de argint pentru România la Europenele de juniori

Judo: Adrian Şulcă, medaliat cu aur la Mondialele de juniori din Italia

Sportivul român Adrian Şulcă a cucerit medalia de aur la cat. 73 kg la Campionatele Mondiale de judo pentru juniori de la Olbia (Italia), informeazã Citește mai departe Judo: Adrian Şulcă, medaliat cu aur la Mondialele de juniori din Italia

Kaiac-canoe: România, medaliată cu aur la canoe-2 juniori la Mondialele de maraton

România a cucerit aurul prin fraţii Adrian şi Victor Stepan în proba de canoe dublu juniori la Campionatele Mondiale de kaiac-canoe maraton pentru seniori, tineret Citește mai departe Kaiac-canoe: România, medaliată cu aur la canoe-2 juniori la Mondialele de maraton

Gimnastică artistică: România, medaliată cu aur pe echipe şi la individual compus la Europenele de junioare

România a cucerit medaliile de aur pe echipe şi la individual compus la Campionatele Europene feminine de gimnastică artistică pentru junioare de la Mersin (Turcia), Citește mai departe Gimnastică artistică: România, medaliată cu aur pe echipe şi la individual compus la Europenele de junioare

Conferirea Medaliei Aniversare „Centenarul Marii Uniri” pentru instituţii decorate de preşedintele Iohannis

Președintele României, domnul Klaus Iohannis, a semnat decretul privind conferirea Medaliei  Aniversare „Centenarul Marii Uniri”, informeazã Președintele României. Astfel, în semn de apreciere pentru efortul Citește mai departe Conferirea Medaliei Aniversare „Centenarul Marii Uniri” pentru instituţii decorate de preşedintele Iohannis

Lupte: Andreea Beatrice Ana, medaliată cu bronz la Europenele Under-23 din Serbia

Sportiva română Andreea Beatrice Ana a cucerit medalia de bronz, joi, în limitele cat. 55 kg, la Campionatele Europene de lupte Under-23 de la Novi Citește mai departe Lupte: Andreea Beatrice Ana, medaliată cu bronz la Europenele Under-23 din Serbia

Spania: Sportivii români au obținut 9 medalii la Alicante, în Campionatul European de alergare pe șosea

Campionatul European de alergare pe șosea rezervat atleților veterani s-a desfășurat în perioada 18-20 mai 2018, la Alicante (Spania), competiție la care au participat 1200 Citește mai departe Spania: Sportivii români au obținut 9 medalii la Alicante, în Campionatul European de alergare pe șosea

Brăila: Cel mai medaliat elev la Informatică din judeţ a reuşit calificarea la două olimpiade internaţionale

Cel mai medaliat elev la Informatică din judeţul Brăila, Alex Tatomir, elev în clasa a XII-a de la Colegiul Naţional „Nicolae Bălcescu”, a reuşit performanţa Citește mai departe Brăila: Cel mai medaliat elev la Informatică din judeţ a reuşit calificarea la două olimpiade internaţionale

Cătălin Buciuman, (CS Unirea Alba Iulia), medaliat cu aur la CE de powerlifting din Cehia

Cătălin Buciuman, sportiv legitimat la Clubul Sportiv Unirea Alba Iulia, a cucerit o medalie de aur la Campionatul European de powerlifting, ce s-a desfăşurat în Citește mai departe Cătălin Buciuman, (CS Unirea Alba Iulia), medaliat cu aur la CE de powerlifting din Cehia

Scrimă: Alexandra Predescu, medaliată cu argint în proba de spadă la Europenele de juniori

Sportiva română Alexandra Predescu a cucerit, miercuri, medalia de argint în proba feminină de spadă a junioarelor, la Campionatele Europene de scrimă pentru cadeţi şi Citește mai departe Scrimă: Alexandra Predescu, medaliată cu argint în proba de spadă la Europenele de juniori

Două românce medaliate cu aur la Mondialele de juniori, în proba de bob-2 feminin

Româncele Andreea Grecu şi Florentina Iusco, sportive antrenate de Paul Neagu, au obţinut medalia de aur în proba de bob-2 feminin, sâmbătă, la Campionatele Mondiale Citește mai departe Două românce medaliate cu aur la Mondialele de juniori, în proba de bob-2 feminin