Tenis de masă: România şi-a asigurat şapte medalii în probele individuale la Europenele de cadeţi şi juniori

România şi-a asigurat şapte medalii în probele individuale ale Campionatelor Europene de tenis de masă pentru cadeţi şi juniori de la Cluj-Napoca, informeazã AGERPRES.

Citește Ultimele Știri

Comitetul Național pentru Situații de Urgență a decis pe 3 iulie 2020, ridicarea restricțiilor pentru călătorii care sosesc din Spania în România, prin ...
Citește Mai Mult
La Seguridad Social registró 2.022.041 afiliados extranjeros el último día de mayo, lo que supuso un aumento de 50.981 trabajadores ...
Citește Mai Mult
Spania pregăteşte un plan de investiţii în valoare de 150 miliarde de euro (168,41 miliarde de dolari) - care va ...
Citește Mai Mult

Citește Ultimele Știri

Comitetul Național pentru Situații de Urgență a decis pe 3 iulie 2020, ridicarea restricțiilor pentru călătorii care sosesc din Spania în România, prin ...
Citește Mai Mult
La Seguridad Social registró 2.022.041 afiliados extranjeros el último día de mayo, lo que supuso un aumento de 50.981 trabajadores ...
Citește Mai Mult
Spania pregăteşte un plan de investiţii în valoare de 150 miliarde de euro (168,41 miliarde de dolari) - care va ...
Citește Mai Mult

Andrei Tomică şi Darius Movileanu sunt în semifinale la dublu cadeţi, având asigurat bronzul, Elena Zaharia are bronzul în buzunar şi va lupta pentru calificarea în finala de la simplu cadete, iar Andrei Tomică şi Elena Zaharia au luat bronzul la cadeţi dublu mixt.

Rareş Şipoş este în semifinale la simplu juniori, dar şi la dublu juniori, alături de Dragoş Florin Oprea, ca şi Cristian Pletea, care face pereche cu Irvin Bertrand (Franţa). Tania Plăian va juca şi ea în semifinale la simplu junioare.

În probele pe echipe, România a cucerit o medalie de aur, la cadete, şi două de bronz, la juniori şi junioare.

Rezultatele înregistrate luni în probele individuale:
cadeţi, simplu, optimi de finală
Darius Movileanu – Fabio Rakotoarimanana (Franţa) 4-3
Andrea Puppo (Italia) – Andrei Tomică 4-2
cadeţi, simplu, sferturi de finală
Maciej Kubik (Polonia) – Darius Movileanu 4-1

Dacă ți-a plăcut articolul, te așteptăm și pe pagina noastră de Facebook.
Urmărește-ne pe Facebook, mulțumim pentru apreciere!

cadeţi, dublu, optimi
Andrei Tomică/Darius Movileanu – Andrea Puppo/Shasa Pellizzon (Italia) 3-2
cadeţi, dublu, sferturi
Andrei Tomică/Darius Movileanu – Arnau Pons/Iker Gonzalez (Spania) 3-1
cadeţi, dublu, semifinale
Andrei Tomică/Darius Movileanu – Myshaal Sabhi/Fabio Rakotoarimanana (Franţa)

cadete, simplu, optimi
Kornelija Riliskyte (Lituania) – Luciana Mitrofan 4-2
Elena Zaharia – Hana Arapovic (Croaţia) 4-1
cadete, simplu, sferturi
Elena Zaharia – Liubov Tenţer (Rusia) 4-1
cadete, simplu, semifinale
Elena Zaharia – Rebecca Muskantor (Suedia)

cadete, dublu, optimi
Naomi Pranjkovic/Annett Kaufmann (Germania) – Luciana Mitrofan (România)/Leonie Berger (Germania) 3-1
Kornelija Riliskyte/Emilija Riliskyte (Lituania) – Ioana Sîngeorzan/Irina Rus 3-2
Arina Slautina/Svetlana Dmitrienko (Rusia) – Elena Zaharia (România)/Sophia Klee (Germania) 3-2

cadeţi, dublu mixt, semifinale
Fabio Rakotorimanana/Prithika Pavade (Franţa) – Andrei Tomică/Elena Zaharia 3-2

juniori, simplu, optimi
Rareş Şipoş – Samuel Kulczycki (Polonia) 4-1
juniori, simplu, sferturi
Rareş Şipoş – Irvin Bertrand (Franţa) 4-2
juniori, simplu, semifinale
Rareş Şipoş – Truls Moregard (Suedia)

juniori, dublu, optimi
Cristian Pletea (România)/Irvin Bertrand (Franţa) – Cedric Meissner (Germania)/Patrik Juhasz (Ungaria) 3-0
Rareş Şipoş/Dragoş Florin Oprea – Medardas Stankevicius/Agnius Kacerauskas (Lituania) 3-0
juniori, dublu, sferturi
Cristian Pletea (România)/Irvin Bertrand (Franţa) – Vitor Amorim/Tiago Li (Portugalia) 3-0
Rareş Şipoş/Dragoş Florin Oprea – Bastien Rembert/Lilian Bardet (Franţa) 3-2
juniori, dublu, semifinale
Cristian Pletea (România)/Irvin Bertrand (Franţa) – Xinyu Yang/Khinhang Yu (Azerbaidjan)
Rareş Şipoş/Dragoş Florin Oprea – Lev Kaţman/Maksim Grebnev (Rusia)

junioare, simplu, optimi
Andreea Dragoman – Tatiana Kukulkova (Slovacia) 4-0
Tania Plăian – Anna Wegrzyn (Polonia) 4-3
junioare, simplu, sferturi
Christina Kallberg (Suedia) – Andreea Dragoman 4-1
Tania Plăian – Anastasia Koliş (Rusia) 4-2
junioare, simplu, semifinale
Tania Plăian – Ekaterina Zironova (Rusia)

Foto: AGERPRES