Medalie de bronz pentru România, la Mondialele de triatlon de iarnă

România a obţinut sâmbătă o singură medalie la Campionatele Mondiale de triatlon de iarnă de la Cheile Grădiştei, bronz în proba feminină de Under-23, prin Edith Vakaria, informeazã AGERPRES.

Citește Ultimele Știri

Comitetul Național pentru Situații de Urgență a decis pe 3 iulie 2020, ridicarea restricțiilor pentru călătorii care sosesc din Spania în România, prin ...
Citește Mai Mult
La Seguridad Social registró 2.022.041 afiliados extranjeros el último día de mayo, lo que supuso un aumento de 50.981 trabajadores ...
Citește Mai Mult
Spania pregăteşte un plan de investiţii în valoare de 150 miliarde de euro (168,41 miliarde de dolari) - care va ...
Citește Mai Mult

Vakaria a fost cronometrată în 2 h 08 min 31 sec, fiind devansată în clasament de rusoaicele Nadejda Belkina, 01 h 59 min 46 sec, şi Daria Rogozina, 02 h 05 min 30 sec.

De asemenea, România a luat o medalie de aur la para-triatlon, prin Robert Tămîrjan.

Rezultatele de sâmbătă:

elite – masculin
1. Pavel Andreev (Rusia) 01:33:37
2. Pavel Iakimov (Rusia) 01:35:15
3. Marek Rauchfuss (Cehia) 01:35:31

9. Viorel Palici (România) 01:38:22

elite – feminin
1. Iulia Surikova (Rusia) 01:47:51
2. Helena Erbenova (Cehia) 01:49:21
3. Romana Slavinec (Austria) 01:53:32

8. Edith Vakaria (România) 02:08:31

Dacă ți-a plăcut articolul, te așteptăm și pe pagina noastră de Facebook.
Urmărește-ne pe Facebook, mulțumim pentru apreciere!

U23 – masculin
1. Eirik Bruland (Norvegia) 01:37:55
2. Aleksandr Vasilev (Rusia) 01:42:56
3. Kiril Tarakanov (Rusia) 01:44:11

5. Florin Ungureanu (România) 01:47:40

juniori – masculin
1. Kiril Drozdov (Rusia) 00:41:44
2. Davide Ingrilli (Italia) 00:42:21
3. Aleksandr Vasilev (Rusia) 00:42:41

5. Leonard Ştefan Hîncu (România) 00:49:50

juniori – feminin
1. Alexandra Levkovici (Rusia) 00:49:45
2. Polina Tarakanova (Rusia) 00:51:34
3. Rebeka Gabcikova (Slovacia) 00:51:48

5. Anna Kemenes (România) 00:59:16

para-triatlon
PTS2
1. Vladimir Solodovnikov (Rusia) 01:53:50

PTS 4
1. Robert Tămîrjan (România) 00:49:52
2. Rob Noordzij (Olanda) 01:35:37

PTS 5
1. Rafael Solis Torres (Spania) 00:56:33

Foto: AGERPRES