Tenis de masă: România a obţinut 2 medalii de aur, 2 de argint şi 2 de bronz la Europenele Under-21

România a încheiat Campionatele Europene de tenis de masă Under-21 de la Varazdin (Croaţia) cu două medalii de aur, două de argint şi două de Citește mai departe Tenis de masă: România a obţinut 2 medalii de aur, 2 de argint şi 2 de bronz la Europenele Under-21

Primul-ministru al Albaniei a acordat salvatorilor români Medalia de aur de apreciere profesională

Ca urmare a tragicului eveniment produs în Albania luna trecută a anului curent (nov. 2019), țara afectată de un seism cu magnitudinea de 6,4 grade Citește mai departe Primul-ministru al Albaniei a acordat salvatorilor români Medalia de aur de apreciere profesională

Atletul Alin Firfirică a adus delegaţiei României prima medalie de aur la Jocurile Mondiale Militare de la Wuhan

Atletul Alin Firfirică a adus delegaţiei României prezente la Jocurile Mondiale Militare de la Wuhan (China) prima medalie de aur, miercuri, la aruncarea discului, potrivit Citește mai departe Atletul Alin Firfirică a adus delegaţiei României prima medalie de aur la Jocurile Mondiale Militare de la Wuhan

Canotaj: O medalie de aur şi una de bronz pentru România, la Cupa Mondială de la Rotterdam

România a cucerit o medalie de aur şi una de bronz, duminică, la cea de-a treia etapă a Cupei Mondiale de canotaj, găzduită de Rotterdam, Citește mai departe Canotaj: O medalie de aur şi una de bronz pentru România, la Cupa Mondială de la Rotterdam

Jocurile Europene 2019: Cătălin Chirilă şi Victor Mihalachi, medaliaţi cu aur la canoe-2, pe 1.000 m

Sportivii români Cătălin Chirilă şi Victor Mihalachi au cucerit medalia de aur în proba de canoe-2 pe 1.000 metri, miercuri, la Jocurile Europene de la Citește mai departe Jocurile Europene 2019: Cătălin Chirilă şi Victor Mihalachi, medaliaţi cu aur la canoe-2, pe 1.000 m

Elevii români au obţinut cinci medalii de aur şi una de argint la Olimpiada Balcanică de Matematică

Lotul olimpic de juniori al României a obţinut cinci medalii de aur şi o medalie de argint la cea de a XXIII-a ediţie a Olimpiadei Citește mai departe Elevii români au obţinut cinci medalii de aur şi una de argint la Olimpiada Balcanică de Matematică

Robotică: Trei liceeni români au obţinut o medalie de aur şi una de argint la Olimpiada Geniilor în SUA

Trei liceeni de la Colegiul Naţional „Octavian Goga” din Sibiu au reuşit să obţină o medalie de aur şi una de argint la două secţiuni Citește mai departe Robotică: Trei liceeni români au obţinut o medalie de aur şi una de argint la Olimpiada Geniilor în SUA

Vâlcea: Doi liceeni din Râmnic, medaliaţi cu aur la Olimpiada Naţională de Tehnologia Informaţiei

Loturile de elevi care au reprezentat Vâlcea la olimpiadele naţionale din domeniul informaticii s-au clasat printre primele în ţară şi au adus în judeţ mai Citește mai departe Vâlcea: Doi liceeni din Râmnic, medaliaţi cu aur la Olimpiada Naţională de Tehnologia Informaţiei

Spania: România a cucerit o medalie de aur și una de argint la Europenele de sambo

România a cucerit două medalii, una de aur şi una de argint, la Campionatele Europene de sambo desfăşurate în weekend (18-19 mai 2019) la Gijon Citește mai departe Spania: România a cucerit o medalie de aur și una de argint la Europenele de sambo

Canotaj: România a cucerit o medalie de aur, 5 de argint şi una de bronz la Campionatele Europene de juniori din Franţa

Delegaţia României a cucerit 7 medalii, una de aur, 5 de argint şi una de bronz, la ediţia 2018 a Campionatelor Europene de canotaj pentru juniori, care Citește mai departe Canotaj: România a cucerit o medalie de aur, 5 de argint şi una de bronz la Campionatele Europene de juniori din Franţa

Gimnastică: Cătălina Ponor, aur și argint la ultimul concurs din carieră, Abierto Mexicano de Gimnasia

Ca și în cei 26 de ani de carieră, Cătălina Ponor, triplă campioană olimpică, cu 5 medalii la Jocuri, tot atâtea la Mondiale și 13 Citește mai departe Gimnastică: Cătălina Ponor, aur și argint la ultimul concurs din carieră, Abierto Mexicano de Gimnasia

Universiada de la Taipei: Alina Rotaru a cucerit aurul la săritura în lungime

Atleta română Alina Rotaru a cucerit medalia de aur în proba de săritură în lungime, joi, la Universiada de vară de la Taipei (Taiwan), cu Citește mai departe Universiada de la Taipei: Alina Rotaru a cucerit aurul la săritura în lungime

Universiada de la Taipei: Medalie de aur la sol pentru gimnasta Larisa Iordache

Sportiva română Larisa Iordache a cucerit medalia de aur la sol, miercuri, în concursul de gimnastică artistică din cadrul Universiadei de vară de la Taipei Citește mai departe Universiada de la Taipei: Medalie de aur la sol pentru gimnasta Larisa Iordache

Medalie de aur la Salonul Internațional de Inventică de la Geneva pentru un unguent antibacterian creat de cercetători timișoreni

Un grup de cercetători de la două universități din Timișoara a obținut Medalia de aur la Salonul Internațional de Inventică de la Geneva 2017, pentru Citește mai departe Medalie de aur la Salonul Internațional de Inventică de la Geneva pentru un unguent antibacterian creat de cercetători timișoreni

Studenții Universității din București, medaliați cu aur, argint și bronz la olimpiada SEEMOUS

Studenții Facultății de Matematică și Informatică a Universității din București au obținut 4 medalii în cadrul celei de XI-a ediții a SEEMOUS, organizată de Societatea Citește mai departe Studenții Universității din București, medaliați cu aur, argint și bronz la olimpiada SEEMOUS

Atletism: Discobolul Alin Firfirică, medalie de aur la Cupa Europei de aruncări lungi (U23)

Atletul român Alin Firfirică a cucerit medalia de aur în proba de aruncarea discului la categoria Under 23, în cadrul Cupei Europei de aruncări lungi Citește mai departe Atletism: Discobolul Alin Firfirică, medalie de aur la Cupa Europei de aruncări lungi (U23)